“Warszawa ’44” – Sławno, 01.08.2023 r.

1 sierpnia 2023 r. w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na cmentarzu komunalnym przy Pomniku Poległych Żołnierzy odbyła się niezwykła uroczystość przygotowana przez Komendę Hufca ZHP Sławno i Miasto Sławno. O godzinie 11 oddano hołd tym, którzy 79. lat temu „w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków”. Do apelu pamięci stanęli instruktorzy, harcerscy seniorzy, harcerze – patrole drużyn ze Sławna, Darłowa, Ostrowca, Skoków, Słupska i Wałcza, a także przedstawiciele miejskich organizacji kombatanckich oraz władz samorządowych prezentowanych przez pana Andrzeja Protasewicza – wicestarostę sławieńskiego i pana Krzysztofa Frankensteina – burmistrza Miasta Sławno. Zbiórkę poprowadzili druhowie pwd. Mariusz Iwko i hm. Ryszard Sobczak – komendant Hufca Sławno, który w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za liczny udział i zwrócił się z apelem przede wszystkim do harcerskiej młodzieży o kontynuowanie służby na rzecz pielęgnowania i upowszechniania wartości, jakimi kierowali się Powstańcy w 1944 r. Służby, która wpisana jest w historię kraju i Związku Harcerstwa Polskiego. Swoją gawędę skierował również do starszego pokolenia, by ci wpajali najmłodszym, że pamięć i wdzięczność o Bohaterach Powstania Warszawskiego nigdy nie może zgasnąć i być zniekształconą, by ta prawda kształtowała ich drogi życiowe. Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów i zapalono biało-czerwone znicze. Dalsza część hufcowych obchodów Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego odbyła się w Stanicy Harcerskiej „Leśna Polana” w Jarosławcu, gdzie o godzinie „W” zawyła syrena, a wypoczywających zaproszono do udziału w tematycznym ognisku przygotowanym przez grupy obozowe.

hm. Jacek Błaszczyk