“W imię pamięci” – Sławno, 01.08.2022 r.

1 sierpnia w Narodowym Dniu Pamięci Powstania Warszawskiego na cmentarzu komunalnym w Sławnie odbyła się hufcowa uroczystość poświęcona 78. rocznicy zbrojnego przeciwstawienia się hitlerowskiemu okupantowi. O godz. 12.00 do apelu pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy stanęli członkowie komendy Hufca ZHP Sławno, kręgów instruktorskich „Sami Swoi” i „Wiarusy”, patrole drużyn – 4. DW „Haidowie”, 12. Leśnej WDH „Drzewianie”, 13. Darłowskiej WDH „Szare Szeregi”, 27. Wielopoziomowej DH „Zdobywcy”, 7. Skockiej DH „Hyce”, nowo powstającej drużyny harcerskiej z Wałcza, reprezentacje organizacji kombatanckich, przedstawiciele władz samorządu powiatu i miasta na czele z panem Andrzejem Protasewiczem – wicestarostą i panią Marzeną Łużyńską – przewodniczącą Rady Miejskiej, a także mieszkańcy Sławna, by wspólnie oddać hołd „bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków”. Zbiórkę poprowadził druh hm. Ryszard Sobczak, a rozpoczął ją okolicznościową gawędą, w której zwrócił się przede wszystkim do harcerek i harcerzy, zachęcając ich do ciągłego pielęgnowania patriotyzmu i podejmowania stałej służby na rzecz społeczeństwa zgodnie z wartościami, na które składa się powstańczy etos. W dalszej części obchodów Dnia Pamięci, którym asystowały warta honorowa i poczty sztandarowe Hufca ZHP Sławno oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, złożono wiązanki kwiatów i zapalono biało-czerwone znicze. Powstańczy zryw z 1944 roku upamiętniono również w Stanicy Harcerskiej „Leśna Polana” w Jarosławcu. Tu, o godzinie 17.00 zawyła obozowa syrena, a wypoczywających obozowiczów i letników zaproszono na capstrzyk oraz ognisko zorganizowane przez 7. Skocką Drużynę Harcerską „Hyce” ze Skoków (Chorągiew Wielkopolska ZHP – Hufiec ZHP Wągrowiec).

hm. Jacek Błaszczyk