Obóz “Próby traw” – Podgaje, 18.07.2022 r.

Harcerze, wędrownicy i instruktorzy z 12. Leśnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Drzewianie” oraz z 4. Drużyny Wędrowniczej „Haidowie” ze Sławna realizują swój kolejny projekt wychowawczy noszący nazwę „Próby traw”. Ma on formę obozu wypoczynkowo-szkoleniowego, który został zorganizowany w miejscowości Podgaje na stanicy Hufca ZHP Złotów. Program czternastodniowej formy Harcerskiej Akcji Letniej jest niezwykle bogaty i z pewnością zainteresuje wszystkich uczestników, a także pozwoli im zdobyć nowe umiejętności oraz utrwalić posiadaną wiedzę. Obóz rozpoczęto rozstawianiem namiotów, szczegółowym zapoznaniem się z obowiązującymi regulaminami, zwiadem po bazie, podziałem zadań i przydziałem służby. Ponadto oprócz typowych dla harcerskiego obozu zajęć z pionierki, samarytanki, terenoznawstwa i realizacji prób na stopnie oraz sprawności, „Drzewianie” i „Haidowie” uczestniczyć będą między innymi w zajęciach ze zdobnictwa, kuśnierstwa, zielarstwa, majsterki w drewnie. Poznają także starodawne zwyczaje, wykonywać będą tematyczne stroje i ozdoby, a wszystkim tym wykażą się na tzw. Próbie traw, czyli obrzędowym podsumowaniu umiejętności nabytych podczas trwania obozu. Nie zabraknie również spływu kajakowego, podchodów zastępami i czasu na refleksję podczas niedzielnych zajęć z duchowości (udziału we mszy świętej). Na godziny wieczorne zaplanowano wspólne śpiewogranie, ogniska i seanse filmowe w kinie obozowym „Antek”. Dla obu drużyn HAL nie jest zakończeniem roku harcerskiego, lecz jego rozwinięciem wzbogaconym o elementy, których nie mogliby wykonywać podczas „zwykłych” cotygodniowych zbiórek.

hm. Jacek Błaszczyk