Święto Niepodległej – Sławno, 11.11.2023 r.

105 lat temu Polska odzyskała niepodległość i ponownie wróciła na mapę polityczną świata jako kraj suwerenny. Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się rusyfikacji i germanizacji na przełomie XIX i XX wieku, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. By uczcić to wydarzenie i oddać hołd twórcom wolnego państwa 11 listopada pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy odbyły się powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości, które poprzedzono mszą świętą celebrowaną w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po przemarszu na cmentarz komunalny, w asyście Orkiestry Dętej im. Ziemi Sławieńskiej, Kompanii Honorowej Zespołu Szkół Morskich w Darłowie oraz wart honorowych, pocztów sztandarowych, odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”, odczytano Apel Poległych i złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów, a także zapalono znicze. Ogień pamięci zapłonął również przy Krzyżu Katyńskim i obelisku upamiętniającym poległych Harcerzy – obrońców Grodna w 1939 roku. W patriotycznej uroczystości oprócz delegacji władz samorządowych, organizacji społecznych i mieszkańców powiatu udział wzięli także władze Hufca ZHP Sławno, instruktorzy z kręgów „Sami Swoi” i „Wiarusy” oraz harcerze z 4. Drużyny Wędrowniczej „Haidowie”, 12. Leśnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Drzewianie” ze Sławna, a także patrol 27. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Zdobywcy” z Ostrowca. Z kolei środowisko harcerskie podczas uroczystości zorganizowanych w Darłowie reprezentowała 3. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Cichociemni” oraz instruktorzy Związku Drużyn ZHP Miasta i Gminy Darłowo. Z rocznicą odzyskania niepodległości nieodłącznie związane są również hufcowe działania programowe prowadzone w gromadach i drużynach, które zostaną podsumowane w Domu Harcerza podczas III Przeglądu Piosenki Patriotycznej i miejskiej gry terenowej pn. „Moja Niepodległa” w dniu 25 listopada br.

hm. Jacek Błaszczyk