Przegląd Pieśni Religijnej – Sławno, 20.10.2023 r.

20 października br. w sali widowiskowej Domu Kultury odbyła się kolejna edycja Przeglądu Pieśni Religijnej przeprowadzonego w ramach miejskiego III Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Organizatorami tego przedsięwzięcia były Sławieński Dom Kultury, Komenda Hufca ZHP Sławno, Rada 17248 Rycerzy Kolumba oraz Parafia Wniebowzięcia NMP w Sławnie, a odbyło się ono pod hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego – „Cywilizacja życia”. Przegląd miał na celu ukazanie dorobku artystycznego solistów i zespołów wokalnych oraz popularyzację aktywności artystycznej wśród dzieci i młodzieży. Hufiec ZHP Sławno reprezentowały dwie jednostki: 7. Gromada Zuchowa „Kosmiczna Gromada” i 27. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Zdobywcy” z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu. Zuchy i harcerze pod opieką swoich drużynowych Grażyny i Marka Jaroszów wystąpili aż w pięciu kategoriach, stanowiąc najliczniejszą grupę tego muzycznego wydarzenia. Zespół „Kosmicznej Gromady” wykonał utwór pod tytułem „Pozdrawiam Ciebie Matko”, a duety w składzie Maja Zachciał i Mikołaj Kowalczyk oraz Pola Szmyt i Cyprian Szeffler odpowiednio „Przygotuję Ci serce, o Chryste” oraz piosenkę „Nasza Ziemia”. Z kolei harcerze jak zespół zaśpiewali utwór „Czas” i w duetach (Michalina Plechowska – Julia Rachwał, Hanna Knop – Aleksander Biłyk, Dagmara Kleina – Kamila Wieczorek) wykonali „O Panie, Ty nam dajesz”, „Gdy idziemy poprzez świat” oraz utwór „Ofiaruję Tobie Panie mój”. W kategorii solistów wystąpiły także druhny Dagmara Kleina z piosenką „Podaruj mi Panie” i Hanna Knop, śpiewając „Przyjaciela mam”. Przegląd Pieśni Religijnej współprowadzonego przez druha phm. Marka Jarosza podsumowano wręczeniem wszystkim uczestnikom okolicznościowych dyplomów i drobnych upominków oraz specjalnych wyróżnień przyznanych przez jury, w składzie którego zasiadała między innymi druhna hm. Barbara Sobczak – członkini 7. Kręgu Instruktorskiego „Sami Swoi”. Aktu wręczenia dokonali ks. biskup Krzysztof Zadarko, pan Andrzej Protasewicz – wicestarosta powiatu i pan Krzysztof Frankenstein – burmistrz Miasta Sławna.

hm. Jacek Błaszczyk