„Naturalnie natura” – Sławno, 13.04.2023 r.

Konkurs plastyczny dla zuchów i harcerzy pod nazwą „Naturalnie natura” to jedna z dwóch – obok rajdu ekologicznego – hufcowych propozycji programowych organizowanych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. W tym roku tematem zadania było ukazanie przy pomocy prac plastycznych piękna i różnorodności obszarów leśnych, występujących tam okazów fauny oraz flory, a także uwidocznienie zagrożenia, jakie stwarzamy dla środowiska swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem i zachęcenie innych do jego ochrony. Do konkursu zgłoszono łącznie trzydzieści prac w kategorii: zuchy, harcerze młodsi i harcerze starsi. Do ich wykonania użyto różnorodnych technik, między innymi: kolaże, pastele, kredki, węgiel, wyklejanki i wydzieranki. Jury spośród wszystkich wybrało po trzy najlepsze w każdym pionie metodycznym, a ich autorów wyróżniono dyplomami oraz upominkami przygotowanymi przez komendę hufca i Urząd Miasta Sławno. Wśród gromad zuchowych pierwsze miejsce zdobyła druhna Hanna Knop z 7. Gromady Zuchowej „Kosmiczna Gromada” w Ostrowcu, drugie druh Michał Bińczyk – również z „Kosmicznej Gromady” prowadzonej przez pwd. Grażynę Jarosz. Na miejscu trzecim uplasował się rysunek wykonany przez druhnę Wiktorię Kotyla z 50. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Władysława Sikorskiego działającej w Szkole Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy (drużynowa phm. Anida Krawiecka). Z kolei w grupie harcerzy młodszych triumfowały reprezentanci 27. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Jerzego Kukuczki z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu (drużynowy phm. Marek Jarosz): dh. Majka Połędziewska (I miejsce), dh Marcel Rozen (II miejsce) i dh Wojciech Figura (III miejsce). W pionie harcerzy starszych nagrodę główną zdobyła dh. Karolina Jarosz z drużyny im. Jerzego Kukuczki w Ostrowcu. Miejscem drugim uhonorowano pracę druhny Victorii Hetmanchuk członkini 25. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. ppor. Emilii Gierczak prowadzonej w Szkole Podstawowej w Postominie przez phm. Annę Wegner, a trzecim druhny Amelii Gosławskiej z 27. Wielopoziomowej DH „Zdobywcy” w Ostrowcu. Wręczenie dyplomów uczestnictwa oraz nagród rzeczowych nastąpi 15 kwietnia podczas finału Rajdu ekologicznego Hufca ZHP Sławno, który odbędzie się w Darłowie.

hm. Jacek Błaszczyk