„Ahoj przygodo – w Zatoce Pirackiej!” – Jarosławiec, 23-28.06.2024 r.

W dniach 23-28 czerwca 2024 roku 27. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Jerzego Kukuczki oraz 7. Gromada Zuchowa „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca uczestniczyli w niezapomnianym obozie, który odbył się w malowniczej Stanicy Harcerskiej Hufca ZHP Sławno „Leśna Polana” w Jarosławcu. Ten wyjątkowy wyjazd został dofinansowany z projektu realizowanego w ramach programu „W szkołach Gminy Malechowo można uczyć się inaczej” przy wsparciu Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Biwak obfitował w różnorodne atrakcje i aktywności, które na długo pozostaną w pamięci młodych uczestników. Motywem przewodnim tegorocznego biwaku byli piraci. Harcerze i zuchy z radością wcielali się w rolę piratów oraz przebierali się w pirackie stroje. Wielką aprobatę wzbudziła budowa własnego pirackiego okrętu. Piracka załoga wraz z instruktorami wyruszyła na poszukiwanie skarbów na terenie Jarosławca. Gra terenowa pozytywnie wpłynęła na poszukiwaczy skarbów, na ich umiejętność współpracy i strategii oraz posługiwania się mapą. Nie zabrakło momentów pełnych wzruszeń – złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego oraz Obietnicy Zuchowej, które odbyły się przy blasku wschodzącego słońca nad brzegiem morza. Młodzi harcerze i zuchy mieli okazję poznać różne węzły harcerskie, śpiewać szanty, wyznaczać kierunek na morzu, tańczyć pirackie tańce, a także wykazać się swoją kreatywnością, tworząc prace plastyczne ze znalezionych na plaży skarbów. Kąpiele słoneczne i wodne były doskonałą okazją do relaksu i zabawy, a wieczorne ogniska przy zachodzącym słońcu dostarczały niezapomnianych wspomnień. Wspólne zajęcia były pełne śmiechu, tańców i pląsów. Uczestnicy biwaku mieli szansę zacieśnić więzi, poznać nowych przyjaciół i wspólnie przeżywać niesamowite przygody. Obóz harcerski to nie tylko czas pełen zabawy, ale także nauka przez doświadczenie. Nocne warty uczyły odpowiedzialności i odwagi, a obrzędowość harcerska samodyscypliny i punktualności. Harcerze i zuchy  wrócili do domów z bagażem nowych umiejętności,  wspomnień i zapałem do dalszych harcerskich działań. To właśnie takie inicjatywy pokazują, jak ważne jest wspieranie młodych ludzi w ich rozwoju i umożliwienie im zdobywania wiedzy w nietypowy, aktywny i angażujący sposób. Szczególne podziękowania należą się kadrze Stanicy Harcerskiej „Leśna Polana” w Jarosławcu za gościnność i pyszne jedzenie, które dodawało energii do codziennych aktywności oraz instruktorom, nauczycielom i rodzicom, bez których ten rejs nie mógłby się odbyć. To dzięki ich pomysłom mogliśmy zostać prawdziwą piracką załogą „Kukulczanki I”. W imieniu całej drużyny i gromady dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego niezapomnianego biwaku.

pwd. Aleksandra Knop