“EkoRajd II” – Darłówko, 27.04.2024 r.

W dniu 27.04.2024 r. po raz drugi odbył się Rajd ekologiczny Hufca ZHP Sławno, którego  organizatorem był Związek Drużyn ZHP Miasta i Gminy Darłowo. To jedna z dwóch – obok konkursu plastycznego – hufcowych propozycji programowych organizowanych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Celem rajdu było propagowanie działań ekologicznych oraz proekologicznych nawyków i zachowań, poznanie walorów najbliższej okolicy, promocja turystyki pieszej i aktywnych form wypoczynku oraz integracja środowiska harcerskiego. W imprezie wzięły udział patrole z 4 jednostek organizacyjnych Hufca ZHP Sławno zrzeszonych w Związkach Drużyn ZHP Miasta i Gminy Darłowo oraz  Malechowo: 3. Wielopoziomowa DH „Cichociemni” z Darłowa (drużynowy pwd. Dominik Zieliński), 7. GZ „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca (drużynowa pwd. Grażyna Jarosz), 27. Wielopoziomowa DH „Zdobywcy” im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca (drużynowy phm. Marek Jarosz) oraz 50. Wielopoziomowa DH im. Władysława Sikorskiego z Kopnicy (drużynowa phm. Anida Krawiecka). Łącznie 80 zuchów, harcerzy, instruktorów i opiekunów. W tym roku spotkaliśmy się w Darłówku. Podczas apelu rozpoczynającego rajd, wszystkich uczestników powitali organizatorzy – phm. Anida Krawiecka oraz pwd. Mariusz Iwko, którzy następnie omówili zasady Eko-gry. Każdy patrol musiał zameldować się na 5. punktach kontrolnych i wykonać tam określone zadania. Były to: ”Eco-gra Postaw na milion”. „”Życie śmieci” – jak długo rozkładają się odpady?, przejście parku linowego, strzelanie do celu, pierwsza pomoc i resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Ostatni punkt rajdu znajdował się w Parku Inkula, gdzie na zmęczonych rajdowców czekało ognisko i pieczenie kiełbasek. Tam też wszystkie patrole musiały przedstawić zadanie przedrajdowe – plakat o tematyce ekologicznej. Uwieńczeniem Eko-rajdu było wręczenie przez komendanta Hufca ZHP Sławno hm. Ryszarda Sobczaka dyplomów i nagród w  powiatowym konkursie plastycznym dla zuchów i harcerzy pod nazwą „Naturalnie natura – czyste powietrze”. Organizatorzy pragną podziękować drużynowym, rodzicom oraz wszystkim jednostkom za udział w Rajdzie, a także hm. Bożenie Kupracz – przewodniczącej Kręgi Instruktorskiego Związku Drużyn ZHP Miasta i Gminy Darłowo, szkoleniowcom z Rugium Legion. ASG Darłowo oraz  7. KI “Sami Swoi” w Sławnie za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

phm. Anida Krawiecka