„W szeregach ZHP” – Ostrowiec, 10.03.2023 r.

Wstąpienie w szeregi Związku Harcerstwa Polskiego to dla zuchów i harcerzy niezwykłe wydarzenie poprzedzone tygodniami, a nawet miesiącami przygotowań. To czas, gdy nowi członkowie gromady lub drużyny poznają zasady ich działania, zdobywają podstawową wiedzę o skautingu, uczą się rozumienia oraz stosowania praw zucha i harcerza. Poznają wreszcie wartości, którymi posługiwać się będą nie tylko na zbiórkach, ale także na co dzień: w domu, szkole, wśród koleżanek i kolegów na podwórku, a w przyszłości – w dorosłym życiu. Ten czas, to również ogromne wyzwanie dla drużynowych, którzy przyjęli na siebie tak ważne zadanie – podzielenia się swoją wiedzą, umiejętnościami i przygotowaniem najmłodszych do złożenia Obietnicy Zucha lub Przyrzeczenia Harcerskiego, czyli uzyskaniem prawa noszenia na mundurze znaku przynależności do wielkiej rodziny harcerskiej. Takie niezwykłe i uroczyste wydarzenie miało miejsce w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu, w której działają 7. Gromada Zuchowa „Kosmiczna Gromada” oraz 27. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Zdobywcy” im. Jerzego Kukuczki. W czasie świeczkowiska obu jednostek uświetnionego obecnością pani dyrektor szkoły Barbary Chylewskiej, hm. Ryszarda Sobczaka – komendanta hufca, pwd. Sylwii Hutman – komendantki kręgu instruktorskiego ZD ZHP Gminy Malechowo oraz rodziców i przyjaciół harcerstwa, młodzi adepci skautingu wypowiedzieli znaczące słowa: „Obiecuję być dobrym zuchem, zawsze przestrzegać Prawa Zucha” – „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.”. Złożone deklaracje przyjęli: pwd. Grażyna Jarosz – drużynowa „Kosmicznej Gromady” i phm. Marek Jarosz – drużynowy „Zdobywców”. Była to zbiórka inna niż wszystkie i trudno oddać atmosferę tej chwili. Wszyscy zapamiętają ją na długie lata, gdyż trudno zapomnieć o głębokim przeżyciu w gronie przyjaciół, w specjalnym miejscu, o niezwykłym czasie…

pwd. Grażyna Jarosz