Szlakiem żołnierzy AK – Bobolice, 17.09.2022 r.

17 września w 83. rocznicę zbrojnej agresji ZSRR na Polskę patrole 4. Drużyny Wędrowniczej „Haidowie” ze Sławna, 13. Darłowskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Rudego z Darłowa i 27. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca wzięły udział w V Rajdzie Szlakiem Żołnierzy Armii Krajowej na Pomorzu Środkowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Gryf” w Koszalinie i Muzeum Regionalne w Bobolicach. Głównymi założeniami tego cieszącego się dużym zainteresowaniem przedsięwzięcia było poszerzenie wiedzy z zakresu historii Bobolic i Armii Krajowej, a także upamiętnienie bohaterów AK i II Konspiracji oraz edukacja pro obronna i budowanie etosu Wojska Polskiego. Uczestnicy wydarzenia mogli również poznać walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze obszaru Pojezierza Bytowskiego i w ciekawy sposób zwiększyć swoją aktywność w zakresie dbałości o poznawanie i upowszechnianie historii. Była to niewątpliwie atrakcyjna forma kształcenia, doskonale przygotowana przez organizatorów i przeprowadzona z wielkim rozmachem oraz pomysłowością – program rajdu pieszego był niezwykle bogaty i pozwolił wykazać się różnorodnymi umiejętnościami zdobywanymi podczas zbiórek drużyn.

hm. Jacek Błaszczyk