“HarcSport 2024” – Sławno, 22.03.2024 r.

Upowszechnianie wśród zuchów i harcerzy różnego rodzaju dyscyplin sportowych oraz zachęcanie ich do rozwijania kondycji fizycznej to oprócz umacniania pozytywnej relacji między jednostkami organizacyjnymi hufca najważniejsze cele prowadzonego od wielu lat turnieju gier i zabaw „HarcSport”. Jego tegoroczna edycja odbyła się 22 marca w sali sławieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Do zmagań o „olimpijskie laury” przystąpiło dziesięć czteroosobowych zespołów w kategorii gromad zuchowych, drużyn harcerskich i starszoharcerskich, a rozgrywki poprowadziła pani Marta Stępień – nauczycielka wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej nr 2. W pionie zuchowym pierwsze miejsce i miano mistrzów sportu wywalczyła reprezentacja 50. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Władysława Sikorskiego (drużynowa phm. Anida Krawiecka). Zuchy ze Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy pokonały zespół wystawiony przez 7. Gromadę Zuchową „Kosmiczna Gromada” z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu (drużynowa pwd. Grażyna Jarosz) – II miejsce oraz drugą grupę reprezentującą drużynę im. Sikorskiego, która zajęła miejsce trzecie. W kategorii drużyn harcerskich, w których startowały patrole 3. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Cichociemni” z Darłowa (przyboczny pwd. Mariusz Iwko), 27. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Zdobywcy” im. Jerzego Kukuczki w Ostrowcu (drużynowy phm. Marek Jarosz) i 50. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Władysława Sikorskiego w Kopnicy. Laur zwycięzców zdobyli harcerze z drużyny im. Jerzego Kukuczki, a pierwszymi wicemistrzami – reprezentacja z Kopnicy. Z kolei zespół „Cichociemnych” zajął miejsce trzecie. W grupie starszoharcerskiej mistrzami „HarcSporu” została reprezentacja 27. Wielopoziomowej DH „Zdobywcy” im. Jerzego Kukuczki. Tuż za nimi uplasował się zespół harcerek i harcerzy starszych z drużyny im. Władysława Sikorskiego w Kopnicy, a na miejscu trzecim członkowie Próbnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Malechowie (drużynowa dh. Marta Korotusz). Gratulacje! Finalistów turnieju uhonorowano pucharami, natomiast pozostałych okolicznościowymi dyplomami za udział, wspaniałą zabawę i zdrową rywalizację. Na zakończenie hufcowego święta sportu wszystkich uczestników zaproszono na posiłek regeneracyjny. Komenda Hufca ZHP Sławno pragnie podziękować drużynowym za przygotowanie młodych adeptów sportu, a także panu Krzysztofowi Kowalczykowi – dyrektorowi miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, pani Anecie Świątek – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 i pani Marcie Stępień oraz panu Dawidowi Bartkiewiczowi – studentowi AWF-u za pomoc w realizacji tego projektu wychowawczego.

„HarcSport” to jedno z większych przedsięwzięć Hufca Sławno, które już na stałe wpisało się w harcerski kalendarz imprez programowych tuż obok takich, jak między innymi: akcja „Harcerska pamięć”, Przegląd Piosenki Patriotycznej i gra terenowa „Moja Niepodległa”, mistrzostwa w tenisie stołowym i unihokeju, konkurs plastyczny „Naturalnie natura”, „EkoRajd”, miejska gra terenowa „Sławno – stolica powiatu”, Festiwal Piosenki Zuchowej i Harcerskiej „Gama” oraz tematyczne zloty hufca odbywające się w Stanicy Harcerskiej „Leśna Polana” w Jarosławcu. W tym roku zostanie on przeprowadzony pod hasłem „Jesteśmy w Europie” i poświęcony będzie upamiętnieniu dwudziestej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

hm. Jacek Błaszczyk