“Dzień Niepodległej” – Sławno, 11.11.2022 r.

11 listopada w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności odbyły się powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczęto je mszą świętą celebrowanej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, po czym uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz komunalny, gdzie pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy przy kwaterach wojskowych odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”, odczytano Apel Poległych i złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów – symbolu wdzięczności i hołdu społeczeństwa twórcom wolnego państwa, ale także tym wszystkim pokoleniom Polek i Polaków, którzy przez 123 lata zaborów płacili najwyższą cenę. Uroczystość w asyście Orkiestry Dętej im. Ziemi Sławieńskiej, Kompanii Honorowej Zespołu Szkół Morskich w Darłowie oraz wart honorowych i pocztów sztandarowych wystawionych przez 4. Drużynę Wędrowniczą „Haidowie” i 12. Leśną Wielopoziomową Drużynę Harcerską „Drzewianie” w Sławnie, poprowadził komendant hufca hm. Ryszard Sobczak. W patriotycznym wydarzeniu oprócz delegacji władz samorządowych, organizacji społecznych i mieszkańców powiatu udział wzięli także instruktorzy Hufca ZHP Sławno oraz patrol 27. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Zdobywcy” z Ostrowca. Środowisko harcerskie podczas uroczystości zorganizowanych w Darłowie reprezentowała 3. Próbna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Cichociemni” oraz instruktorzy Związku Drużyn ZHP Miasta i Gminy Darłowo. Z rocznicą odzyskania niepodległości nieodłącznie związane są również działania programowe realizowane w gromadach i drużynach, np.: tematyczne zbiórki, apele, zwiady, ogniska oraz konkursy plastyczne i fotograficzne. Ich podsumowanie nastąpi w Domu Harcerza podczas II Przeglądu Piosenki Patriotycznej i miejskiej gry terenowej pn. „Moja Niepodległa” w dniu 26 listopada br.

hm.Jacek Błaszczyk