„Moja Niepodległa” – Sławno, 26.11.2022 r.

26 listopada br. w Domu Harcerza podczas XIX Rajdu Niepodległości Hufca ZHP Sławno nastąpiło podsumowanie hufcowych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności. Kilkugodzinną zbiórkę gromad i drużyn rozpoczęto apelem, a po stosownym instruktażu jej uczestnicy udali się na trasy miejskiej gry terenowej. Odwiedzając punkty, poznawali historię stolicy powiatu, wykonywali różnorodne zadania i udoskonalili swoje techniki harcerskie, umiejętności orientacji w terenie oraz utrwalili zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach. Następnie po analizie osiągniętych wyników i gorącym posiłku wzięli udział w II Przeglądzie Piosenki Patriotycznej poprzedzony fenomenalnym występem dh. Dagmary Kleina z 27. Wielopoziomowej DH im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca, zdobywczymi pierwszego miejsca w swojej grupie wiekowej w tegorocznym Powiatowym Konkursie Pieśni Patriotycznej w Kopnicy. W jego trakcie zuchy, harcerze i wędrownicy prezentowali pieśni i piosenki patriotyczne, wykonywali tematyczne scenki oraz recytowali wiersze, rozwijając przy tym własne zdolności muzyczne i obycie sceniczne. Łącznie wykonano, aż dwadzieścia pięć utworów – począwszy od tych najbardziej znanych, po te samodzielnie zaaranżowane. Niewątpliwie najwięcej braw otrzymała inscenizacja wokalno-taneczna pn. „Kocham Cię, Polsko!” przygotowana przez 7. Gromadę Zuchową „Kosmiczna Gromada”. Zachwycający i pełen emocji występ zuchów z Ostrowca przyniósł wiele wzruszenia malującego się na twarzach zgromadzonych, wśród których byli także ich rodzice. Przegląd Piosenki Patriotycznej zakończył się wręczeniem dyplomów oraz słodkich upominków, a także podziękowaniem dla drużynowych za przygotowanie jednostek do udziału w tym niezwykle ważnym wydarzeniu w życiu hufca. „Moja Niepodległa” było również nazwą konkursu plastycznego i fotograficznego – indywidualnej propozycji programowej skierowanej do wszystkich grup metodycznych. Zuchy i harcerze wykonywali plakaty o tematyce nawiązującej do obchodów Narodowego Święta Niepodległości, natomiast harcerze starsi i wędrownicy za pomocą fotografii odpowiadali na pytanie, czym jest dla nich niepodległość? Spośród wszystkich zgłoszonych prac jury wytypowało trzy najlepsze w każdej kategorii wiekowej. Ich autorzy otrzymali dyplomy i drobne upominki rzeczowe. Hufcowy projekt „Moja Niepodległa” zrealizowany w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych był dla jego odbiorów niezwykłe interesującym i pożytecznym przedsięwzięciem programowo-edukacyjnym. Pozwoliło ono ciekawie upamiętnić rocznicę odzyskania niepodległości, odbyć żywą lekcję historii, zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia, a także w jeszcze większym stopniu zintegrować środowisko harcerskie.

hm. Jacek Błaszczyk