21. stycznia br. w Domu Harcerza w Sławnie odbyły się warsztaty dla funkcyjnych pn. „Ognisko i kominek w pracy drużyny”. Uczestniczący w szkoleniu funkcyjni podstawowych jednostek organizacyjnych hufca zapoznali się z zasadami przygotowania i prowadzenia obrzędowego ogniska harcerskiego oraz świeczkowiska – kominka. Ponadto poznali typy ognisk i nauczyli się pisania konspektów zbiórek tematycznych. Prowadzącymi zajęcia byli: hm. Danuta Sikora, phm. Anna Wegner, phm. Marek Jarosz i pwd. Cyprian Roczeń.
Ognisko harcerskie – jak harcerze spędzają czas przy ognisku?
Rozpalenie ogniska wiąże się z zaśpiewaniem tradycyjnych pieśni – „Płonie ognisko i szumią knieje”, a także obrzędowych pieśni drużyn. Po takim uroczystym wstępie prowadzący ognisko opowiada gawędę. Gawęda to bardzo ważny element ogniska harcerskiego – pozwala wprowadzić uczestników ogniska w wyjątkową atmosferę, nawiązuje do tematyki ogniska, według której ułożone zostały wszystkie gry i zabawy, powinna posiadać także edukacyjny wątek. Podczas ogniska harcerze słuchają opowieści prowadzącego oraz innych harcerzy, wykonują zadania w grupach lub indywidualnie, śpiewają, bawią się, pląsają. Pamiętać przy tym należy, że przy ognisku harcerskim się nie klaszcze – stąd harcerze posługują się różnego rodzaju okrzykami, którymi dziękują za wykonanie zadania przez poszczególne zastępy.
Z kolei 22. stycznia 12. Leśnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Drzewianie” ze Sławna zorganizowała na swojej zbiórce kolejne szkolenie na temat znowelizowanego Systemu Instrumentów Metodycznych ZHP. Harcerze, a w szczególności przyboczni i zastępowi zostali przygotowani do samodzielnej pracy z nowym SIM-em. Ponadto zdobyli wiedzę na temat rozpisywania prób na stopnie i sprawności harcerskie, a także nauczyli się posługiwania aplikacją SIM. Zajęcia poprowadzili phm. Michał Fleran i pwd. Julia Kotecka.
Co to jest SIM?
System Instrumentów Metodycznych ZHP to zbiór narzędzi, których używamy, aby rozwijać siebie i swoich harcerzy. Sprawności, stopnie i wyzwania są odpowiednikiem mąki, jajek i cukru, które służą do upieczenia całkiem pysznego ciasta. Bez SIM nie udałoby się kształtować dobrych postaw oraz rozwijać nowych umiejętności w takim samym stopniu. Instrumenty metodyczne dzielimy na zespołowe oraz indywidualne. Do tych pierwszych należą tropy, czyli nic innego niż zadania zespołowe. Do instrumentów indywidualnych zalicza się sprawności, gwiazdki zuchowe, stopnie harcerskie oraz próbę zucha/harcerza/harcerza starszego/wędrownika.
hm. Jacek Błaszczyk