„Historia i obrzędowość” – Ostrowiec, Kopnica – czerwiec 2021 r.

Wspaniała pogoda zachęca do aktywności w terenie i wykonywania zadań, które jeszcze niedawno mogliśmy realizować wyłącznie w formie on-line. Czas najwyższy nadrobić wszystkie zaległości i powrócić do bezpośredniego działania, co uczyniły między innymi 7. Gromada Zuchowa „Kosmiczna Gromada”, 27. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca oraz 50. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Władysława Sikorskiego z Kopnicy. Zuchy i harcerze wspólnie ze swoimi drużynowymi przystąpili do hufcowej propozycji pn. „Historia i obrzędowość”, której podstawowym celem było upamiętnienie rocznicy przyjęcia przez Hufiec Sławno imienia Wojsk Ochrony Pogranicza, poznanie historii Straży Granicznej oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się szyframi i rozwijanie pracy w małych grupach. Jednostki z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika zorganizowały grę terenową z trasą przebiegającą wokół urokliwego Jeziora Ostrowieckiego. Na punktach kontrolnych przypominali i utrwalali sobie między innymi najważniejsze fakty z dziejów sławieńskiego Hufca ZHP, odkrywali tajniki służby w Straży Granicznej – następczyni Wojsk Ochrony Pogranicza i uczyli się szyfrowania oraz odczytywania wiadomości. Doskonalili także umiejętności odczytywania mapy i posługiwania się kompasem. Natomiast młodsi i starsi członkowie drużyny ze Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy podczas swojego biwaku, oprócz głównego zadania, uczyli się także pionierki obozowej. Podczas zajęć dowiedzieli się, jak właściwie pakować plecak, rolować śpiwór i koc oraz jak rozbić namiot. Ta wiedza na pewno przyda się im już niebawem, gdy wezmą udział w jednym z projektów wypoczynkowych Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP – „Zachodniopomorskie Podwórka”. W obu przypadkach podjęte działania pozwoliły nie tylko wejrzeć w karty historii hufca, tworzyć własną obrzędowość, ale także dzięki obecności rodziców, stworzyły możliwość podziękowania im za okazywaną pomoc i udzielanie wsparcia we wszystkich harcerskich przedsięwzięciach.

hm. Jacek Błaszczyk