„Dla przyrody i dla siebie” – czerwiec 2021 r.

Z ogromnym optymizmem i radością coraz śmielej wracamy do pełnego działania, organizując nowe przedsięwzięcia lub wracając do tych odłożonych. Swoją ostatnią aktywnością podzieliły się z nami 7. Gromada Zuchowa „Kosmiczna Gromada” i 27. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Zdobywcy” im. Jerzego Kukuczki z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu oraz 12. Leśna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Drzewianie” ze Sławna. Zuchy i harcerze z Ostrowca dołączyli do hufcowej akcji sprzątania terenów leśnych – częstych miejsc naszych terenowych zbiórek. Dla wszystkich była to interesująca forma aktywności, która dodatkowo spełniła ważną funkcję edukacyjną. Hasłem przewodnim proekologicznego projektu było powiedzenie, że „każdemu sercu bliska jest ochrona środowiska”. Niestety, góra zebranych śmieci pokazała, że to przesłanie nie trafia jeszcze do wszystkich. Równie istotnym dla harcerzy, oprócz dbałości o naturę, jest tworzenie własnej obrzędowości, budowanie braterskich więzi i przygotowanie się do pełnienia różnorodnych funkcji w drużynie. Jednak, aby tak się stało, należy przekroczyć kolejny etap skautowego wtajemniczenia, czyli złożyć Przyrzeczenie Harcerskie. To niezwykle ważne wydarzenie miało miejsce podczas dwudniowego biwaku „Zdobywców” z Ostrowca. Witamy nowych pełnoprawnych członków ZHP. Z kolei „Drzewianie” ze Sławna zorganizowali ciekawe obchody Dnia Dziecka. Nie było lodów, gofrów i innych smakołyków, lecz… nauka wspinaczki wysokościowej. Zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt ochronny i asekuracyjny, zdobywali wiedzę i praktyczne umiejętności bezpiecznego wspinania się oraz udoskonalali techniki wiązania i stosowania węzłów, które z powodzeniem mogą wykorzystywać także podczas innych zajęć związanych z pionierką obozową i terenoznawstwem.

hm. Jacek Błaszczyk