Gra terenowa u Paunisów – Sławno, 29.02.2020 r.

29. lutego w Lesie Kwasowskim 12. Leśna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Drzewianie” zorganizowała dla 1. Związku Drużyn ZHP Miasta i Gminy Sławno terenową zbiórkę z okazji obchodzonego niedawno Dnia Myśli Braterskiej. Na punkcie startu – Osiedlu Dzieci Wrzesińskich – zameldowały się trzy drużyny: 6. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Dzieci Neptuna” ze Szkoły Podstawowej nr 1, zawiązująca się jednostka w Szkole Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej w Warszkowie i oczywiście „Drzewianie” – łącznie 40. osób. Po dotarciu do lasu, pięć patroli wyruszyło na trasę przygotowaną przez odkr. Cypriana Rocznia. Na szlaku, oprócz nawigowania według mapy, należało wykonywać zadania nawiązujące do Indian. Na początek trzeba było zbudować canoe, które musiało przepłynąć kawałek naszym rwącym potokiem – Cierniakiem. Kolejnymi zadaniami było bezszelestne podejście czujnego Indianina i wyznaczanie azymutu, a także oddawanie z łuku celnych strzałów do tarczy, gdyż każdy Indianin musiał umieć upolować sobie zwierzynę. Uczestnicy gry musieli także samodzielnie zbudować tipi oraz udzielić pierwszej pomocy samotnemu Indianinowi, który „spadł z konia” i zwichnął rękę, czyli wykazać się umiejętnością zakładania temblaka. Na zakończenie trasy, za pomocą znaków patrolowych, grupy musiały dotrzeć do chaty „Drzewian”, która zbudowana jest na podstawie hogana Paunisów – jednego z plemion indiańskich. Przejście szlaku i poprawne wykonanie wszystkich zadań oznaczało zdobycie harcerskiej sprawności „Obserwator”, którą uczestnikom gry nadano rozkazem drużynowego 12. LWDH. Na zakończenie sobotniego spotkania na łonie przyrody, drużynowy podsumował także turniej, w którym brali udział członkowie „Drzewian” uczestniczący w hufcowym zimowisku „Śnieżne harce”. Po wspólnym ucztowaniu i śpiewaniu przy ognisku, drużyny udały się do domów. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, nasza zbiórka była bardzo ciekawym i rozwijającym doświadczeniem szczególnie dla osób, które zamierzają dopiero wstąpić w harcerskie szeregi i poznawać tajniki skautowej przygody. Gra terenowa została przeprowadzona przy wsparciu finansowym programu grantowego 7. Kręgu Instruktorskiego „Sami Swoi” w Sławnie – „1% OPP – Sami Swoi”. 

pwd. Michał Fleran