XVII Rajd Niepodległości – Ostrowiec, 08-09.11.2019 r.

W dniach 8-9.11.2019 r. – tuż przed wojewódzkimi obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Sławnie – w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu odbył się XVII Rajd Niepodległości Hufca ZHP Sławno. Rozpoczęto go uroczystym apelem, podczas którego głos zabrał hm. Ryszard Sobczak. Druh komendant w swojej gawędzie nawiązał do 101. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Z kolei dyrektor ZS pani Barbara Chylewska podziękowała za umożliwienie współorganizacji tej niezwykłej oraz cieszącej się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży imprezy. Po krótkiej przerwie uczniowie, obecni i byli pracownicy szkoły, członkowie zespołów ludowych „Ostrowianie” i „Nasze Wspomnienia” zaprezentowali program artystyczny poświęcony wydarzeniom związanym z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości po 123. latach niewoli. W dalszej części rajdu zuchy i harcerze wzięli udział w zajęciach z ceremoniału i umundurowania harcerskiego, warsztatach cyrkowych, a także uczyli się popularnych zabaw, pląsów i tańców. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia zbiórki była nocna gra o dystansie 3,5 km dla zuchów i 12 km dla harcerzy. Podczas wędrówki musieli się oni wykazać znajomością orientacji w terenie, zasadami postępowania w nagłych wypadkach oraz wiedzą dotyczącą faktów i wydarzeń historycznych związanych z dążeniem Polski do odzyskania suwerenności. W następnym dniu patriotycznej imprezy „rajdowicze” wzięli udział w mszy świętej celebrowanej przez proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ostrowcu ks. Mariusza Żołądkowicza, po której udali się na cmentarz. Tam odczytano apel poległych i zapalono biało-czerwone znicze. Siedemnasta edycja rajdu zgromadziła 117 zuchów, harcerzy, instruktorów ZHP oraz gości. 

hm. Anna Cichawa