„Wiosenne Czarowanie” – Legionowo, 12-14.05.2023 r.

W miniony weekend odbyła się czternasta już edycja Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Piosenki „Wiosenne Czarowanie” w podwarszawskim Legionowie. Udział w nim wzięły trzy jednostki z naszego hufca: 3. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Cichociemni” z Darłowa oraz 7. Gromada Zuchowa „Kosmiczna Gromada” i 27. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Zdobywcy” im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca. Było to niezwykle interesujące i intensywne pod względem programowym przedsięwzięcie – zuchy i harcerze realizowali także własne zadania, które przyniosło sukcesy dla młodych talentów muzycznych. I tak: druhna Hania Iwko z „Cichociemnych” zajęła pierwsze miejsce w kategorii Harcerzy oraz została wyróżniona Nagrodą im. Janusza KUBY Kubickiego dla najlepiej zapowiadającego się młodego artysty, druhna Daria Czapla „wyśpiewała” w tej samej kategorii wyróżnienie, natomiast zastęp „Intonacja” uplasował się na trzecim miejscu w pionie drużyn harcerskich. Z kolei druhna Hania Knop z „Kosmicznej Gromady” zdobyła trzecie miejsce w kategorii solistów zuchowych, a cała gromada drugie, wykonując utwory „Zuchowa wiara” i „Ja mam tylko jeden świat”. Z festiwalowym wyróżnieniem powróciła także druhna Dagmara Kleina – reprezentantka „Zdobywców” z Ostrowca. Gratulacje! Festiwal „Wiosenne Czarowanie”, którego korzenie są w Bieszczadach, a serce w Legionowie sprawia, że szeregi gromad zuchowych i drużyn harcerskich systematycznie powiększają się, zaś jego uczestnicy powracają zachwyceni organizacją i gościnnością. „Wiosenne Czarowanie” w ubiegłych edycjach zgromadziło ponad 6 tysięcy osób na widowni oraz setki podmiotów wykonawczych w konkursach oraz czołowe zespoły nurtu piosenki harcerskiej, turystycznej, górskiej i poezji śpiewanej.

hm. Jacek Błaszczyk