„Majowe święta” – 02-03.05.2022 r.

2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na placu ks. Kardynała Wyszyńskiego w Sławnie odbyła się uroczystość patriotyczna poświęcona jednemu z najważniejszych symboli narodowych Polski. Miejskie obchody święta flagi w asyście Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie i pocztów sztandarowych wystawionych między innymi przez Hufiec ZHP Sławno oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, rozpoczęto złożeniem meldunku Komendantowi CSSP im. Romualda Traugutta, a następnie przy dźwiękach Hymnu Narodowego oraz w asyście Kompanii Honorowej wciągnięto na maszt flagę państwową. Uroczystość, w której uczestniczyli członkowie Komendy Hufca ZHP, 7. Kręgu Instruktorskiego „Sami Swoi” oraz instruktorzy, wędrownicy i harcerze z 4. Drużyny Wędrowniczej „Haidowie” oraz 12. Leśnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Drzewianie”, zakończyła się koncertem orkiestry wojskowej, defiladą żołnierzy i pokazem sprzętu wojskowego. W Święto Narodowe Konstytucji Trzeciego Maja, podobnie jak w dniu wczorajszym – Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, w Sławnie odbyła się uroczystość z udziałem reprezentacji Hufca ZHP im. Wojsk Ochrony Pogranicza. Obchody 231. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie ustawy regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli rozpoczęto mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, po czym udano się na cmentarz komunalny pod Pomnik Poległych Żołnierzy, gdzie w asyście harcerskiej warty honorowej złożono okolicznościowe wiązanki kwiatów. W dalszej części uroczystości delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych i kombatanckich oraz szkół przeszły pod Krzyż Katyński, gdzie również złożono kwiaty i zapalono biało-czerwone znicze. Poczty sztandarowe sławieńskiego hufca, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz warty wystawiły 4. DW „Haidowie” i 12. Leśna WDH „Drzewianie”. W obchody świąt majowych włączyły się także inne jednostki, między innymi: 7. Gromada Zuchowa „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca, 13. Darłowska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Szare Szeregi” z Darłowa, 27. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca oraz 50. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Władysława Sikorskiego w Kopnicy. Gromady i drużyny realizowały własne propozycje programowe związane z oboma wydarzeniami patriotycznymi.

hm. Jacek Błaszczyk