Harcerskie ideały – Ostrowiec, 28-29.02.2020 r.

W dniach 28-29.02.2020 r. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu odbył się biwak harcerski, który zorganizowali instruktorzy Grażyna i Marek Jarosz – drużynowi 7. GZ „Kosmiczna Gromada” i 27. WDH im. Jerzego Kukuczki. Na początku zbiórki przeprowadzono apel mundurowy, na którym wszystkich uczestników zapoznano z harmonogramem biwaku. Ważnym elementem tego dnia było przeprowadzenie zdań kończących próbę na zucha i harcerza. Myślą przewodnią tych zadań było  Prawo Zucha i Prawo Harcerskie. Kulminacyjnym punktem programu było świeczkowisko z udziałem: komendanta Hufca ZHP Sławno hm.  Ryszarda Sobczaka, radnego Gminy Malechowo pana Krzysztofa Jarotka, rodziców, przyjaciół harcerstwa, instruktorów, harcerzy i zuchów. Dh Marek wygłosił gawędę nawiązującą do Dnia Myśli Braterskiej, natomiast  hm.  Ryszard Sobczak – wspomniał o Dniu Żołnierzy Wyklętych. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi przy akompaniamencie gitar dh. Jarka i dh. Marka śpiewano piosenki harcerskie i zuchowe. Ważnym punktem świeczkowiska była dla Olka, Wiktorii, Julki, Szymona, Leny P. i Leny Sz.  Obietnica Zuchowa oraz dla Karoliny, Nikoli, Jakuba, Alana Przyrzeczenie Harcerskie. Pamiętano, że „Raz na cztery lata, Zuch jest pępkiem świata”- dn.29 lutego zuchy obchodzą imieniny. Zuchom złożono życzenia m.in. od komendantki Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP hm. Elizy Gilewskiej, która życzyła wspaniałych zuchowych przygód, wielu przyjaciół, uśmiechu i dzielności przy każdym nowym wyzwaniu oraz wręczono zuchom  pamiątkowe znaczki. Z tej okazji pani Joanna Jędruszczak i komendantka ZHP ZD Gminy Malechowo pwd. Sylwia Hutman ufundowały dla zuchów torty. W następnym dniu harcerze 27. WDH z okazji Imienin Zucha przygotowali i przeprowadzili grę terenową. Wszyscy uczestnicy biwaku wzbogaceni o nowe doświadczenia harcerskie, pełni wrażeń wrócili do swoich domów.

pwd. Grażyna Jarosz