78. rocznica utworzenia AK – Sławno, 14.02.2020 r.

14. lutego 2020 r. – w 78. rocznicę utworzenia Armii Krajowej – w Domu Harcerza odbyło się okolicznościowe spotkanie członków sławieńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji jego prezes i jednocześnie komendant Hufca ZHP Sławno – hm. Ryszard Sobczak wraz z druhnami Izabellą Derewlanną i Julią Korecką z 12. Leśnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Drzewianie”, drużynowym „Drzewian” pwd. Michałem Fleranem oraz Komendantem 7. Kręgu Instruktorskiego „Sami Swoi” wręczył przybyłym pamiątkowe dyplomy. Wśród wyróżnionych znaleźli się: pani Teresa Zelent, pani Ewa Kuczyńska, pani Elżbieta Kosińska-Róg oraz panowie Leszek Krajewski i Leszek Kuczyński. Druh Komendant złożył podziękowania i wyraził słowa uznania oraz wdzięczności za pielęgnowanie pamięci o naszych narodowych bohaterach. Życzył również wszystkim, aby etos i wartości Polski Walczącej na zawsze trwały w umysłach i sercach. Prosił o przekazywanie tych idei młodemu pokoleniu, szczególnie temu, które na co dzień pełni służbę harcerską. Uroczystość upamiętniającą jubileusz powołania Sił Zbrojnych w Kraju zakończono na cmentarzu komunalnym, gdzie pod obeliskiem poświęconym żołnierzom AK złożono wiązankę kwiatów, a na mogile śp. por. Tadeusza Mazurka zapalono znicze.

hm. Jacek Błaszczyk