„Cuda, cuda ogłaszają” – Sławno, 06.01.2020 r.

6. stycznia 2020 r. ulicami Sławna przeszedł po raz drugi w najnowszej historii miasta Orszak Trzech Króli. Podobnie jak w niemal dziewięciuset miejscowościach w Polsce i na świecie, w barwnym korowodzie – Trzem Królom towarzyszyło wielu mieszkańców, by wspólnie świętować dzień Objawienia Pańskiego. Marsz i uliczne kolędowanie rozpoczęto po mszy świętej celebrowanej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończono przy kościele pw. świętego Antoniego. Oczywiście w tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć harcerzy i instruktorów naszego Hufca: oprócz członków Komendy oraz kręgów „Sami Swoi” i „Wiarusy”, środowisko harcerskie reprezentowała głównie 12. Leśna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Drzewianie”. Jej udział w jasełkach koordynował przyboczny druh Cyprian Roczeń, przy udziale drużynowego „Drzewian” – pwd. Michała Flerana oraz hm. Ryszarda Sobczaka – komendanta Hufca Sławno. Orszak Trzech Króli jest niezwykle ciekawy nie tylko z powodu swojej symboliki i faktu, iż z roku na rok przybywa jego uczestników oraz miejsc, gdzie jest organizowany, ale także ze względu na możliwość rozwijania obywatelskiego działania rodziców, dzieci, placówek oświatowych, różnego rodzaju instytucji i stowarzyszeń. Potrafi łączyć przez to, że nie idzie przeciw komukolwiek, lecz zaprasza wszystkich do wspólnego udziału w nim.

hm. Jacek Błaszczyk