Narodowe Święto Niepodległości – Sławno, 11.11.2019 r.

11 listopada br. harcerze i instruktorzy Hufca ZHP Sławno wzięli udział w niezwykłym patriotycznym wydarzeniu – uczczeniu 101. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Tegoroczne święto miało wyjątkowy charakter i zostało podniesione do rangi obchodów wojewódzkich. Rozpoczęto je złożeniem kwiatów na Cmentarzu Komunalnym pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy i Krzyżem Katyńskim – ceremonii dokonali hm. Danuta Sikora – zastępczyni Komendanta Hufca Sławno, druhna Dorota Jeż – skarbniczka Hufca Sławno oraz pwd. Michał Fleran – drużynowy 12. Leśnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Drzewianie”, z której harcerze wspólnie z żołnierzami 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej pełnili także warty honorowe pod obu obeliskami. W dalszej części uroczystości, odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny z udziałem wielu pocztów sztandarowych – między innymi Hufca i miejskich organizacji kombatanckich ze Sławna. Funkcję sztandarowych powierzono wyróżniającym się w służbie członkom 12. Leśnej WDH „Drzewianie”: druhnie Hannie Miszke, tropicielce Patrycji Chachura i odkrywcy Cyprianowi Roczeń. Po zakończeniu mszy i oficjalnym otwarciu wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, na placu ks. Kardynała Wyszyńskiego podniesiono flagę państwową i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Następnie, w asyście szczecińskiej Orkiestry Wojskowej, zgromadzone poczty przemaszerowały centralnymi ulicami Sławna w defiladzie, po której mieszkańców Sławna zaproszono na piknik rodzinny z pokazami sprzętu wojskowego, policji oraz straży pożarnej i wieloma innymi atrakcjami. W sto pierwszym jubileuszu odzyskania przez Polskę wolności udział wzięły także patrole 5. Środowiskowej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Wilki Morskie” ze Smardzewa oraz 6. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Dzieci Neptuna” ze Sławna, które wsparły „Drzewian” w rozdawaniu biało-czerwonych chorągiewek i śpiewników patriotycznych, opatrzonych wstępem pana Tomasza Hinca – wojewody zachodniopomorskiego, w którym czytamy: „W 101. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości mamy ponownie okazje, by przypomnieć sobie, jak brzmią słowa i nuty tak drogich sercu każdego Polaka pieśni. Niech ich wspólne wykonywanie w domach, na ulicach i placach oraz we wszystkich miejscach, gdzie się spotykamy, by świętować naszą niepodległość przypomina nam o odzyskanej wolności i odrodzeniu Rzeczypospolitej Polskiej”. Listopadowe święto polskości było nie tylko hołdem oddanym twórcom Niepodległej, ale także zadaniem edukacyjnym, zrealizowanym przez Hufiec ZHP Sławno w ramach Rządowego Programu Wsparcia Organizacji Harcerskich i Skautowych, którego koordynatorami byli hm. Ryszard Sobczak – komendant Hufca, hm. Jacek Błaszczyk – szef biura Hufca oraz pwd. Michał Fleran HO.

hm. Jacek Błaszczyk