XVI Rajd Niepodległości – Ostrowiec, 09-10.11.2018 r.

GłówneW dniach 9-10 listopada 2018 r. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu odbyła się szesnasta edycja Rajdu Niepodległości Hufca ZHP Sławno. Z uwagi na wyjątkowość obchodzonych w 2018 roku jubileuszy – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setnej rocznicy utworzenia Związku Harcerstwa Polskiego – patronat honorowy nad wydarzeniem objęli hm. Eliza Gilewska – komendant Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP w Szczecinie, Pan Radosław Nowakowski – wójt Gminy Malechowo oraz Pani Barbara Chylewska – dyrektor Zespołu Szkół w Ostrowcu. Rajd współorganizowany przez 7. Gromadę Zuchową „Kosmiczna Gromada” i 27. Wielopoziomową Drużynę Harcerską im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca, rozpoczęto apelem i okolicznościowym wystąpieniem Wójta Gminy Malechowo, który przywitał liczne grono przybyłych gości – przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych, członków stowarzyszeń i środowisk kombatanckich, przyjaciół harcerstwa, rodziców oraz mieszkańców Ostrowca, a także zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów sławieńskiego hufca. Dziękując wszystkim za obecność na tej niezwykłej i radosnej uroczystości patriotycznej, Pan Radosław Nowakowski zwrócił się do społeczności harcerskiej Związku Drużyn ZHP Gminy Malechowo i wyraził swoje uznanie za ogromny wysiłek, jaki wkładany jest w kształtowanie młodego pokolenia i budowanie wspólnoty w oparciu o najwyższe wartości. Z okazji jubileuszu ZHP pamiątkowymi statuetkami i dyplomami uhonorowano: pwd. Annę Augustyniak-Sikorę, hm. Michała Bieleckiego, pwd. Małgorzatę Cichecką, pwd. Sylwię Hutman, pwd. Mariusza Hutmana, pwd. Grażynę Jarosz, phm. Marka Jarosza, pwd. Julię Lisiecką, pwd. Dorotę Manijak, dh. Małgorzatę Mierzejewską, dh. Lidię Seweryn oraz pwd. Żanetę Strzelecką. Następnie druhna komendant hm. Barbara Sobczak i jej zastępca – hm. Ryszard Sobczak podsumowali hufcową propozycję programową pn. „Odznaka Stulecia”. Jubileuszowy projekt zrealizowało blisko stu zuchów, harcerzy i instruktorów z: 6. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Dzieci Neptuna” ze Sławna, 7. Gromady Zuchowej „Kosmiczna Gromada” z Ostrowca, 12. Leśnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Drzewianie” ze Sławna, 27. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca oraz II Instruktorskiego Kręgu Seniora „Wiarusy” ze Sławna. „Odznaką Stulecia” wyróżniono także gospodarzy tegorocznego rajdu – Panią Barbarę Chylewską, Pana Radosława Nowakowskiego oraz dyrektorów placówek oświatowych gminy Malechowo. W dalszej części uroczystości wystąpili uczniowie Gimnazjum im. mjr. Ryszarda Markiewicza w Malechowie oraz zuchy i harcerze z Ostrowca. Zaprezentowali oni spektakl teatralny w oprawie muzycznej przygotowanej przez Pana Jarosława Górnego z Zespołu Szkół im. Kopernika. Po wzruszającym przedstawieniu, uczestnicy rajdu udali się na świeczkowisko, na którym druh Ryszard Sobczak wygłosił gawędę o udziale ówczesnych środowisk harcerskich w dążeniu do odzyskania przez Polskę suwerenności. Ostatnim punktem piątkowego programu była nocna gra terenowa. Przemierzając osiemnastokilometrową trasę, rajdowicze wykonywali różnorodne zadania tematycznie powiązane z historią kraju i dziejami polskiego harcerstwa. 10 listopada gromady i drużyny udały się do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na mszę świętą odprawioną w intencji poległych o wolność Polski. Po mszy, na cmentarzu komunalnym odczytano Apel Poległych i uczczono pamięć twórców państwa polskiego, zapalając biało-czerwone znicze. XVI Rajd Niepodległości Hufca ZHP Sławno podsumowano apelem, na którym komendant rajdu phm. Marek Jarosz wręczając uczestniczącym jednostkom pamiątkowe dyplomy oraz rajdowe upominki, podziękował za ich radosny patriotyzm, którym emanowali przez na wszystkich przedsięwzięciach organizowanych z okazji obu jubileuszy stulecia. Projekt „XVI Rajd Niepodległości Hufca ZHP Sławno” sfinansowany został ze środków Hufcowego Funduszu Grantowego Chorągwi zachodniopomorskiej ZHP.

hm. Jacek Błaszczyk