IV Powiatowy Przegląd Piosenki Religijnej – Sławno, 26.10.2018 r.

Główne26 października w Domu Harcerza odbyła się czwarta edycja Powiatowego Przeglądu Piosenki Religijnej. Został on zorganizowany przez Komendę sławieńskiego Hufca ZHP im. WOP, Komendę Związku Drużyn ZHP Gminy Malechowo i 27. Wielopoziomową Drużynę Harcerską „Zdobywcy” z Ostrowca w ramach hufcowych obchodów XVIII Dnia Papieskiego, upamiętniającego wybór na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły. Spotkanie z piosenką religijną tradycyjnie rozpoczęto odśpiewaniem pieśni „Barka” – utworu, który tak ukochał Jan Paweł II i który na zawsze towarzyszyć będzie nam przy wspomnieniu o Świętym z Wadowic. Następnie przystąpiono do głównej części Przeglądu, czyli do prezentacji wokalnych zuchów, harcerzy młodszych oraz harcerzy starszych. Jury w składzie ks. dr Leszek Szurek – proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sławnie (przewodniczący), hm. Anna Cichawa i hm. Maria Szewczyk – członkini 7. Kręgu Instruktorskiego „Sami Swoi”, po wysłuchaniu wszystkich utworów postanowiło wyróżnić pucharami, okolicznościowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi następujących wykonawców: w kategorii solistów gromad zuchowych – druhnę Klaudię Górę z 50. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Władysława Sikorskiego w Kopnicy za perfekcyjne wykonanie piosenek „Jezus daje nam zbawienie” i „Będę biec by ujrzeć Pana” oraz druhnę Karolinę Jarosz z 7. Gromady Zuchowej „Kosmiczna Gromada” w Ostrowcu i druhnę Zuzannę Krótką z Próbnej Gromady Zuchowej w Malechowie; w kategorii solistów harcerzy młodszych – druhnę Dominikę Hutman reprezentującą 27. Wielopoziomową Drużynę Harcerską im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca – wykonawczynię utworów „List do Boga” i „Hymn o Krzyżu”, a także harcerkę 50. WDH im. Władysława Sikorskiego ze Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy – druhnę Antoninę Stosik; laureatkami Przeglądu w kategorii solistów pionu starszoharcerskiego zostały druhna Julia Janicka z drużyny im. Władysława Sikorskiego z Kopnicy („Cóż Ci się Jezu spodobało we mnie”, „Wierzę w Ciebie Boże”) oraz druhna Weronika Szkutnik z 11. Drużyny Starszoharcerskiej im. Henryka Dąbrowskiego z Gimnazjum im. mjr. Ryszarda Markiewicza w Malechowie i druhna Laura Subicka z 27. WDH im. Jerzego Kukuczki w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu. W kategorii zespołów gromad zuchowych pierwsze miejsce zdobyła prowadzona przez pwd. Grażynę Jarosz 7. Gromada Zuchowa „Kosmiczna Gromada” – zuchy z Ostrowca zaśpiewały piosenki „Świeć gwiazdeczko” i „Góry do góry”, natomiast debiutująca nie tylko na scenie muzycznej Próbna Gromada Zuchowa z Malechowa, której drużynową jest pwd. Julia Lisiecka zajęła miejsce drugie. W pionie harcerzy młodszych do rywalizacji przystąpiły dwie drużyny: miejsce pierwsze zdobył zespół z 27. Wielopoziomowej DH im. Jerzego Kukuczki (drużynowa pwd. Sylwia Hutman), który wykonał „Modlitwę harcerską” i utwór „Bo świat to my”, pokonując reprezentację 12. Leśnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Drzewianie” ze Sławna (drużynowy pwd. Michał Fleran). W ostatniej i najliczniejszej kategorii – zespołów drużyn starszoharcerskich – największym talentem muzycznym wykazały się: po raz kolejny reprezentacja 50. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Władysława Sikorskiego (drużynowa phm. Anida Rydlichowska) – miejsce I za wykonanie pieśni „Duchu Święty, tchnienie Ojca” i „Każdy wschód słońca”, miejsce II – 6. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Dzieci Neptuna” ze Sławna (drużynowa hm. Barbara Sobczak), miejsce III – 27. Wielopoziomowa DH im. Jerzego Kukuczki z Ostrowca i miejsce IV – 11. Drużyna Starszoharcerska im. Henryka Dąbrowskiego, którą do występu przygotowała druhna Marta Korotusz z Gimnazjum w Malechowie. Przegląd Piosenki Religijnej to niezwykle ciekawa propozycja programowa Hufca ZHP Sławno, ciesząca się dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników, ich rodziców oraz drużynowych. W tym roku Dom Harcerza gościł ponad osiemdziesiąt osób, którzy z radością przyjęli muzyczne wspomnienie o Wielkim Polaku i Jego naukach.

hm. Jacek Błaszczyk