XV Rajd Niepodległości – Ostrowiec, 17-18.11.2017 r.

GłówneW dniach 17-18.11.2017 r. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu odbył się XV Rajd Niepodległości Hufca ZHP im. WOP w Sławnie. W apelu inauguracyjnym tego wydarzenia udział wzięło ponad 140 zuchów, harcerzy i instruktorów. Komendant rajdu phm. Marek Jarosz przywitał zaproszonych gości w osobach: komendanta Hufca ZHP w Sławnie hm. Barbarę Sobczak, dyrektor ZS im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu panią Barbarę Chylewską, przedstawiciela Urzędu Gminy pana Tadeusza Chylewskiego, funkcjonariusza Straży Granicznej z Darłowa st. chor. sztabowego Sylwię Biłyk, członków Komendy Hufca ZHP oraz kręgów instruktorskich „Sami Swoi” i „Wiarusy”, członków Stowarzyszenia „Ostrowianie” i Klubu Seniora z Ostrowca, rodziców, przyjaciół harcerstwa, zuchów, harcerzy i drużynowych. Ważnym punktem programu była inscenizacja dotycząca tematu rajdu w wykonaniu 27. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Jerzego Kukuczki, którą przygotowała drużynowa Sylwia Hutman i pan Jarosław Górny. Gromady zuchowe i drużyny harcerskie zaprezentowały się w piosenkach patriotycznych i wojskowych. Mini przegląd pieśni gościnnie uświetnił występ zespołu „Ostrowianie”. Oczekiwaną atrakcją był marsz nocny, w którym zuchy i harcerze wykazali się umiejętnością kodowania i rozkodowywania wiadomości związanych z działalnością wyzwoleńczą Polaków. Zuchy pokonały ok. 3 km trasy, natomiast harcerze – ponad 12 km. W sobotę dla uczestników rajdu zorganizowano quiz z wiadomości o naszym kraju. Atrakcją dla uczestników jubileuszowego rajdu był pokaz w wykonaniu funkcjonariuszy Straży Granicznej z Darłowa, którzy przedstawili rolę swojej służby. Następny punkt bogatego programu to przemarsz wszystkich uczestników zbiórki na miejscowy cmentarz, zapalenie zniczy przy Krzyżu i Apel Poległych. Na zakończenie phm. Marek Jarosz podziękował wszystkim za pomoc w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia, a w szczególności paniom Marcie Korotusz i Paulinie Barcikowskiej oraz pani dyrektor zespołu szkół Barbarze Chylewskiej, która już od wielu wspiera działalności harcerską. Dziękujemy również sponsorom, tj.: pani Krystynie Grabowskiej – właścicielce sklepu sportowego „Puma” w Sławnie i panu Ryszardowi Bobis z Ostrowca. Na zakończenie zastępca Komendanta Hufca ZHP Sławno hm. Ryszard Sobczak wręczając uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki zaprosił już do udziału w rajdzie w roku przyszłym na obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości i stulecia ZHP.

phm. Marek Jarosz

Ten wpis został opublikowany w Imprezy. Dodaj do zakładek Link.