Światowy Dzień Krwiodawcy – Sławno, 14.06.2017 r.

SONY DSC14 czerwca to ustanowione w 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia, Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla. Światowy Dzień Krwiodawcy to wydarzenie, które jest okazją do zwiększenia świadomości potrzeby zapewnienia pacjentom dostępu do bezpiecznej krwi i preparatów krwiopochodnych oraz podziękowania honorowym krwiodawcom za ratujący życie dar krwi. Do akcji promującej honorowe krwiodawstwo włączyli się także harcerze z 5. Środowiskowej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Wilki Morskie” ze Smardzewa, którzy przy współpracy z p. Magdaleną Skrzeczkowską – pracownikiem ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej w Sławnie oraz Komendą Hufca ZHP im. WOP w środowe popołudnie rozdawali mieszkańcom Sławna ulotki edukacyjne, zachęcając przy tym do oddawania krwi i zasilenia zaszczytnego grona Honorowych Dawców Krwi. Pełnoletni mieszkańcy naszego miasta oraz okolicznych miejscowości będą mieli ku temu okazję 22 czerwca. Wystarczy przyjść na Plac Kardynała Wyszyńskiego w Sławnie, zabierając ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL i zarejestrować się w godzinach 9.00-12.00. Pamiętajmy, że oddawanie krwi nie boli, jest bezpieczne, nie grozi zarażeniem, nie uzależnia i przede wszystkim – ratuje zdrowie i życie.

hm. Jacek Błaszczyk

Ten wpis został opublikowany w Imprezy. Dodaj do zakładek Link.